Curriculum

Alena Šindarová-Nimrichterová

Na vůbec první výstavě, kdy jsem vystavovala s akademickým malířem Miroslavem Bravencem, v Čejči v roce 1993 jsem se představovala jako malířka. Tehdy jsem se věnovala převážně kombinované technice akvarelu a pastelu. Pak to byla prastará technika enkaustiky, práce s horkým barevným voskem. Štětec či špachtle mi přitom byly pouze zálibou, proto jsem vystavovala jen zřídka, převážně společně s bratrem keramikem Ivo Nimrichterem. To vše ale bylo už na konci minulého století. V tu dobu mne k fotografii přivedla práce asistentky režie ve štábu České televize.

Nejprve to byla praktická potřeba zachytit některé momenty při natáčení televizních dokumentů, jak např. „Poutní místa“ s herci Josefem Somrem a Ladislavem Lakomým. Z tohoto čtyřiceti tří dílného cyklu vznikla i knižní publikace „Putování po poutních místech“, kde většina snímků je moje práce. Vedle přírody, architektury a prostředí, v němž jsem s televizním štábem pracovala a dosud pracuji, se mi v hledáčku objevovali „Obyčejní i neobyčejní lidé“. Těm jsem taky věnovala prostor na první výstavě fotografií v Kyjově v roce 2001, a to při premiéře dokumentárního filmu „Barevné tóny Hodonínska“.

Přestože se mi tato témata objevují v hledáčku neustále-ponejvíce v černobílém provedení, poslední léta svůj výtvarný svět nacházím v makrofotografii, a to běžných předmětů, které nás obklopují. Snímkům pak dávám podobu velkých formátů - fotoobrazů. A právě s touto tvorbou se v současnosti prezentuji na výstavách společných i samostatných.

Curiculum